Poslednú fašiangovú sobotu sa telocvičňa školy doobeda premenila na pestrú farebnú zmes rozprávkových bytostí, príšer, tradičných i netradičných masiek a kostýmov. To sa žiaci školy a ich rodičia prišli spolu zabaviť na už druhý školský rodinný karneval. Popri prvostupňových žiakoch sa objavili aj ich mladší, starší, dokonca i dospelí súrodenci, starké, tety ... Po minuloročnej premiére, ktorá zaujala, sme sa v druhom ročníku pokúsili nadviazať na úspešné aktivity, ktoré sme doplnili o nové nápady. Krásne zimné počasie a veľká nádielka snehu však zrejme ovplyvnili predkarnevalové aktivity aj karnevalovú účasť.

Reťazománia, na ktorú upozorňovali plagáty a v rámci ktorej mali rodiny vytvárať čo najdlhšie a najorigálnejšie karnevalové reťaze napokon nevypukla - veď sa vytvorila jediná reťaz. Ale zato originálna naozaj bola – tvorili ju zafarbené kotúčiky od toaletného papiera navlečené na šnôrke. Veď posúďte sami: 

Nuž, aspoň porota nemala ťažkú úlohu určiť víťaza - stala sa ním rodina Beniačová, ktorá sa cez dlhé zimné večery môže schuti zabaviť s tiež originálnou kartovou hrou Ligretto.

 

Na úvod moderátori – éterická bytosť Sirael (známa z filmu Cisárov pekár) a „pološašo“ (ako sa tak sám nazval, keďže akosi „stratil“ šašovskú čapicu i masku na tvár) predstavili v úvodnom tanečnom kole detské masky.

Bohatá nádielka snehu zrejme viac lákala na lyžovačku a sánkovačku, lebo masiek sa poschádzalo asi o tretinu menej ako vlani – 52 detí a 44 dospelých, spolu z 30 rodín. No a z nich 17 prišlo aj zamaskovaných v rodinných maskách.

Potom prišli na rad tie rodinné masky. Postupne prichádzali do stredu, aby ich moderátori vyspovedali a prezradili nám svoje meno, prípadne aby sa im nejaké meno určilo. Pre každú rodinnú masku sa pripravilo papierové vrecúško s ich názvom, zavesilo na šňôru a do nich mohli rodiny vložením rodinného hlasovacie lístky, ktoré sa rozdávali pri vstupe, vyjadriť, ktorá rodinná maska ich zaujala najviac. Takto pekne sme ich očíslovali a spísali, aby si každý mohol vybrať:

 

V ďalšom priebehu sa tanečné kolá striedali s rôznymi hrami a súťažami. Najprv štyria Jankovia hraškovia museli preniesť rozsypané halušky (kúsky výpní balíkov) cez dravú rieku (pás paiera) do misky iba pomocou lyžice a vidličky. A keďže karneval bol rodinný, do akcie sme zapojili aj maminy a ocinov. Naprv ocinovia so „záťažou“ (syn alebo dcéra) v sloňom fotbale museli s „neposlušnou“ loptou prekľučkovať prekážkovú dráhu a streliť gól a maminy so svojimi deťmi párovali ponožky. Veľa detí sa zapojilo aj tento rok do preťahovania lanom – tentoraz súťažili čiernobiele masky s fabernými, ktorým sa podarilo pretiahnuť lano na svoju stranu.

 

Na karnevale sme hľadali talenty aj v súťaži Bernoláčka má talen. Skoro dva týždne sa mohli cez stránku rodičovského spoločenstva nahlasovať odvážni súťažiaci a dvaja takí sa naozaj našli. Kúzelník Jurko zviedol boj o SMS-kové hlasy prítomných s diskotanečníčkou Barborkou, ktorá tých esemesiek získala o trochu viac a ako výhru si odniesla celú škaluľu sladkých guličiek.

 

Okolo jedenástej sa začala telocvičňou šíriť vôňa šišiek, ktoré ochotní pomocníci roznášali medzi prítomnými. Na chodbe sa zase mohli všetci zohriať pri teplom čajíku či kávičke. Za toto príjemné oberstvenie ďakujeme p.Jedinákovi a jeho kuchárkam.

 

No aký by to bol rodinný karneval, keby na ňom chýbala aj súťaž pre celé rodiny. Zopár odvážnych a moderátorkou dobre premiešané rodiny sa so zaviazanými očami hľadali iba podľa dohodnutého zvuku. Objavili sa aj slzičky malého dievčatka, ktoré sa bálo, kde sa mu stratila mamina, ale tá ho rýchlo našla a vystískala. No a rodina, ktoré sa celá našla najskôr - zvíťazila.

 

Na záver karnevalu sa vyhlásili výsledky hlavnej súťaže o najzaujímavejšiu rodinnú masku. V hlasovaní prítomných rodín pomocou hlasovacích lísktkov, ktoré dostali pri vstupe, si suverénne najviac sympatií získali masky Snehuliaci a Štyri ročné obdobia, ktoré sa tak umistnili na prvých dvoch miestach. A tak sa môžu doma schuti zahrať so svojimi výhrami - spoločenskými hrami Blokus a Kris-Kros. Nakoniec sa „odborná porota“, zložená z organizátorov karnevalu rozhodla udeliť ešte špeciálnu cenu poroty za propagáciu ľudovej kultúry rodinnej maske Anjelské husle, ktorá prišla pekne „vykrojovaná“ - aj s basou, harmonikou, či husličkami a pochutná si na sladkých maškrtách. A tu sú víťazné rodiny so svojimi cenami:

 

Tesne pre záverom prišla nečakane najpútavejšia aktivita karnevalu, ktorá nenechala žiadne dieťa postávať v kúte – vyhadzovanie a chytanie zvyšných cukríkov. A veru to bola poriadna „bitva“.

 

Pred jednou hodinou poobede moderátor „pološašo“ zatrúbením na fľaškovú trúbku ukončil karneval. Tento rok boli rodičia „oslobodení“ od "odzdobovania", keďže v pondelok karnevalové šantienie pokračovalo so žiakmi druhého stupňa.

 

Radosť v očiach tých najmenších nám ukázala, že takéto akcie majú význam. A či sa karneval vydaril, môžete posúdiť sami, podľa fotiek a videí, ktoré si môžete pozrieť na priožených odkazoch.

 

Mnoho ďalších fotografií z karnevalu nájdete v albume, v ktorom môžete listovať po kliktnutí na tento odkaz: FOTKY

Bolo natočených i zopár krátkych videí na foťáky. Hoci sú v malom rozlíšení a nie príliž veľkej kvality, poskytujeme ich kvôli ukázaniu atmosféry, ktorá na karnevale panovala. Pozrieť si ich môžete tu: VIDEÁ. Po kliknutí sa zobrazí prvé video v YOUTUBE. Celkove je vložených 11 videí. Ak chcete vidieť aj ostatné, kliknite na tlačidlo 11 videí (pod nadpisom) - zobrazí sa Vám ich zoznam a môže si ich prezerať.

P.S  Ešte uvádzame, že videá i fotky sa dajú prehliadať iba z týchto odkazov (resp. uvedením zobrazenej adresy) - nemôže sa k nim teda dostaťpriamo hocikto napr. z prehliadačov Google a pod.