Bernolácka olympiáda 2012 - 1.stupeň

Bernolácka olympiáda 2012 na 1.stupni bola poznačená zlomyselným vystrájaním nezbedných škriatkov, ktorí 10 dní pred plánovaným termínom olympiády ukradli všetkých 9 kruhov z bernoláckej olympijskej vlajky, lebo si mysleli že žiaci už olympiádu nechcú a radšej chcú iba lenošiť a hrať sa na počítači. Aby im žiaci mohli dokázať, že sa mýlia, postupne každý deň v určenom čase schovávali jeden alebo dva kruhy na rôznych podstránkach tejto stránky Rodičovského spoločenstva, ktoré mali nájsť a nález zapísať do odkazovača „Napíšte nám“ na stránke. Situácia bola naozaj vážna, lebo bez kruhov by olympiáda nemohla byť :) Ale žiaci veru nelenili a všetky kruhy našli. Do veľkej pátračky sa zapojili mnoho žiakov, ktorí dokonca medzi sebou cez tento odkazovať živo diskutovali a napísali až 17 stránok odkazov. Najviac sa darilo štvrtákom, ktorý našli väčšinu kruhov. Nájdené kruhy sa postupne objavovali na úvodnej stránke aj na olympijkej nástenke pri šatniach, ktorá, tak ako po minulé roky, informovala súťažíchtivých o úlohách, medzivýsledkov – skrátka o všetkom dôležitom. Keď sa zdalo, že olympiáda je zachránená, lebo všetky kruhy boli nájdené, škriatkovia vo štvrtok znova zaúradovali. Opäť všetky farebné kruhy zmizli a čo treba robiť sa dozvedeli žiaci až z listu, ktorý im škriatkovia postupne posielali v piatok doobeda do tried. V nich bolo napísané, že kruhy tentoraz ukryli po chodbách školy - budovy 1.stupňa a každá trieda má nájsť kruh svojej farby družstva a nalepiť ho na logo na nástenke. Kruhy boli ukryté pri, za, pod, na ... stolami, nástenkami, skriňami. Šikovní žiaci sa aj so svojimi pani učiteľkami postupne po prečítaní listu vydali na „detektívne misie“ po škole, ktoré boli úspešné a všetky kruhy sa našli. Olympiáda teda bola definitívne zachránená. Okrem tejto pátračky si žiaci v piatok dokončovali tradičné symboly olympiády – vlajku, pokrik a tabuľku, na ktorú dokona inciatívne niektoré družstvá napísali aj svoj pokrik. No a novinkou bolo spoločné vytvorenie novej olympijskej vlajky, ktorá putovala po triedach a každé družstvo na nej vymaľovalo kruh svojej farby. Pekný doobedňajší „predolympijský“ program si mohli žiaci užiť vďaka vedeniu školy, ktoré v piatok na MDD upustilo od vyučovnia a skúšania a umožnilo Rodičovskému spoločenstvu pripraviť takýto program. Veľká vďaka patrí aj pani učiteľkám, ktoré so žiakmi tento program absolvovali.

 

Ako po minulé roky, aj tento rok mohli „olympionici“ zbierať body už týždeň skôr. Predolymijské úlohy sa skaladali sa z tradičných tvorivých úloh (vlajka, tabuľka, pokrik), „voľby“ kapitána (p.učiteľka alebo rodič) a výberu farbu družstva. Nechýbalo ani zbieranie – vypukla „štoplíkománia“ a „obrázkománia“ - na rozdiel od minulého roku sa totiž zbierali iba dva druhy vecí – štoplíky z PET fliaš (ale iba farby družstva) a obrázky potravín (každé družstvo iný druh).

 

Maskot Bernoláčik tento rok aktívne pôsobil vo funkcii sprievodcu olympiádou - tvorcu nástenky a oznamov na nej, organizátora predolympijských súťaží a hlavného „vyjednávača“ so škriatkami.

 

Ako zatiaľ každý rok nám počasie znova umožnilo urobiť „suchý variant“. Hoci sme sa dosť obávali a predpovede neboli príliž dobré, celé doobedie nepršalo a oblačné a chladnejšie počasie sme napokon v bunách a vetrovkách zvládli. Ráno bol olympijský nástup, na ktorom nechýbal ani sľub a hymna už na novučičkom ihrisku s umelým povrchom. A presne o 9:30 sa rozbehli súťaže na stanovištaich. Tento rok sa do nich zapojilo 92 žiakov prvého stupňa, 11 ich mladších súrodencov-škôlkárov a 11 rodičov, teda dohromady 146 ľudských bytostí. A čo všetko sa robilo na stanovištiach?

  • zhadzovali sa kuželky (naplnené PET fľaše) kopom fotbalkou,

  • vyhadzovali a chytali loptičky „hasičskou“ plachtou,

  • triedili potraviny do regálov po víchrici v supermartete (na to sa použili zozbierané obrázky z obrázkománie),

  • deti, „začarované“ na kačky si vyskúšali život kačičiek na farme, pričom sa mohli presúvať iba „kačákmi“ a zbierali zrno (kúsky výplní balíkov), pili slamkou vodičku (ozajstnú H2O) a nosili zlatej sliepke zlaté vajíčka (pingpongové loptičky),

  • podávali si čo najrýchlepšie „horúcu“ loptu v kruhu,

  • v záhradnej pátračke umiestňovali na určené miesta siete na betónovej ploche dvora písmenká podľa symbolov a potom s nimi lúštili osemsmerovku a hľadali tajničku.

  • hádzali všetci súčasne papierové lietadielka do krabíc s rôznou bodovou hodnotou

  • nafukovali balóniky a potom do nich triafali a praskali ich šipkami

No a za splnenie méty dostávali družstva tento rok slabiky, s ktorých na konci skladali slovenské príslovie alebo porekadlo. Keď sa im to podarilo, dostali mapu k pokladu (sladkým marlenkám)- bol pred vchodom do škôlky. Na stanovištiach sa lúštila aj bonusová úloha – tentoraz rovnaká na všetkých stanovištaich – lepenie štoplíkov na dosky podľa výsledku 8 matematických príkladov, pričom jednotlivým výsledkom boli priradené farby – tu sa dalo získať 8 bonusových bodov. Zo všetkých 8 dosiek, ktoré boli na stanovištiach sa potom zložil veľký obraz – hádajte čoho! No jasné, olympijských kruhov, veď im bol tematicky venovaný celý tento ročník na 1.stupni. A pokiaľ na stanivišti zvýšil čas, urobila sa aj doplnková úloha – „frajer na záver“, kde súťažiaci museli na jednotlivých spoločne vymenovať čo najviac zvierat, značiek áut, liečivých rastlín, strieborných hokejistov, štátov, ... – a za každých celých desať získali navyše jedenj bonusový bod.

 

Olympiáda sa zakončila všetkými netrpezlivo očákavaným vyhlásením výsledkov – opäť na novom ihrisku. Najúspešnejšie si počínali štvrtáci, ktorý sa podelili o prvé dve miesta, čím bol vyvrátený mýtus, ktorý sa medzi žiakmi šíril, že „vždy nechajú vyhrať tých maličkých (prvákov, resp. druhákov)“. Tretie družstvo Modrí draci z 2.A vyhrali jednu-triednu bronzovú medailu, zmzlinu pre všetkých a jednu voľnú hodinu zábavy miesto vyučovania, druhé miesto obsadla Partička z 4.A a vyhrala okrem striebornej medaily aj hodinu na minigolfovom ihrisku v Mirage Žilina a víťazné družstvo Oranžoví smajlíci zo 4.B si okrem zlatej medaily a hodiny na bowlingovej dráhe (tiež v OC Mirage Žilina) vybojovali aj novinku – putovný pohár, ktorým sa môžu celý rok až do nasledjúcej olympiády pýšiť vo svojej triede. A tu sú teda celkové výsledky:


 

A tu ešte nechávame oznamy, ktoré lákali a inštruovali žiakov:

 

MIMORIADNY OZNAM!
VEĽKÁ KRÁDEŽ STOROČIA – STALA SA HROZNÁ VEC
BERNOLÁCKA OLYMPIÁDA JE OHROZENÁ !!!

Blíži sa jún a tým aj pravidelná Bernolácka olympiáda. Ale tento rok sa stalo niečo hrozné. Zlí a škodoradostní škriatkovia nudy, ničnerobenia a lenivosti ukradli všetkých 9 kruhov Bernoláckej olympiády, lebo si myslia, že žiaci tejto školy už nechcú olympiádu a chcú sa radšej nudiť, pozerať iba telku a leňošiť. No a bez kruhov by olympiáda jednoducho NEMOHLA BYŤ !!! Sú ochotní ich vrátiť, ale iba ak im žiaci dokážu, že si olympiádu zaslúžia.

Škriatkovia poslali deťom takýto odkaz:

 

Takže schovali ich na tieto stránky! Stránka má veľa podstránok, ich ponuka - menu je v ľavom stĺpci. Niekde tam budú kruhy škriatkovia schovávať. Našťastie sľúbili, že nám aj o každom kruhu povedia, kedy približne ho tam schovajú, aby ste nemuseli striehnuť na kruhy celé dni. Keď kruh nájdete, hneď choďte na podstránku Kniha návštev a pozrite, či už niekto nájdenie kruhu zapísal. Ak teda budete mať šťastie a nik vás ešte nepredbehol, vložte nový príspevok a do neho napíšte meno žiaka, triedu a názov tej podstránky, kde ste kruh našli. Kto nájde kruh ako prvý, získa pre triedu 3 body. Body získa teda IBA tá trieda, ktorej žiak ZAPÍŠE nájdenie kruhov ako PRVÝ. Ostatní už nemusíte písať, že ste našli hruh tiež, máte smolu, body už nezískavate - skúste hľadať ďalšie dni ďalšie kruhy,

Vážení rodičia, pomôžte svojim deťom splniť túto neľahkú úlohu. Na nástenke v škole a aj na tejto podstránke bude oznamované, aký kruh a v akom čase sa na niektorej podstránke objaví. A tu je obrázok, kde napríklad môže byť kruh schovaný:

 

Keď kruh nájdete, treba hneď ísť na podstránku Kniha návštev a pozrieť sa, či už niekto nájdenie kruhu zapísal. Ak teda budete mať šťastie a nik vás ešte nepredbehol, treba vložiť nový príspevok a do neho napísať meno žiaka, triedu a názov tej podstránky, kde ste kruh našli. Tu je obrázok, ako treba nájdenie kruhu na stránku zapísať:

 

No a tu sú tie informácie, ktoré kruhy a kedy sa budú objavovať:

MODRÝ KRUH - sa našiel, 3 body získala 4.A

ŽLTÝ KRUH - aj tento sa už našiel, tentokrát má 3 body 4.B

ORANŽOVÝ KRUHuž je aj tento kruh bol nájdený, 3 body získala 2.B 

Ďašie kruhy sa budú postupne objavovať v nasledujúcich dňoch a údaje sa budú aj tu dopĺňať.

Ďalšie informácie ohľadom predolympijských súťaží (týždeň pred olympiádou) - hlavne úlohy sa budú tento rok zobrazovať už aj na tento stránke. A tú sú úlohy na jednotlivé dni predolympijského týždňa:

Úlohy na PONDELOK 28.mája 2012

Do olympiády nám ostáva už iba týždeň a tak je tu čas začať riešiť predolympijské úlohy. Každá trieda budete na olympiáde jedno družstvo. Dnes skúste porozmýšľať a vymyslieť MENO DRUŽSTVA. A aby ste sa nevedeli dohodnúť, napíšte si najčastejšie návrhy na papieriky a niekto (napr. aj pani učiteľka) môže meno vylosovať. A aby to nebolo málo, vyberte si dnes pre svoje družstvo aj FARBU. Na výber máte tieto farby:

 

ŽLTÁ    ORANŽOVÁ     ČERVENÁ     BLEDOMODRÁ     TMAVOMODRÁ     FIALOVÁ   ZELENÁ     HNEDÁ

 

Kto si farbu vyberie skôr, ten ju získa! Preto sa poponáhľajte dohodnúť sa a ohláste to svojej pani učiteľke. Ak bude ešte farba voľná, získate ju, ak nie, musíte si rýchlo vybrať inú. ALE POZOR. Naozaj sa ponáhľajte a aj si to dobre rozmyslite, akú farbu si vyberiete, lebo prichádza ....

 

ŠTOPLÍKOMÁNIA

Viem, že máte radi zbieracie úlohy. Štoplíky – vrchnáčiky od plastových fľašiek sme už síce raz zbierali, ale bolo to už dávno a počul som, že sa vám to páčilo. Tak je čas si to zopakovať. ALE POZOR – tento rok budete zbierať štoplíky iba takej farby, akú si zvolíte za farbu svojho družstva. Takže už viete, prečo si musíte vybrať farbu rýchlo? No predsa aby ste vedeli akej farby máte zbierať štoplíky. Budete ich zbierať do škatúľ, ktoré vám dajú pani učiteľky. A koľko ich treba nazbierať? Vo vnútri škatule sú čiarky s číslami – po ktoré číslo pri čiarke nazbierate, toľko bonusových bodov získate. Za plnú škatuľu získate 4 body. Že je to moc ťažké? Tak dobre, všetky triedy môžu zbierať aj biele štoplíky, lebo taká farba družstva nie je. Vo vašej škatuli teda môžu byť iba štoplíky dvoch farieb – bielej a farby vášho družstva. Ak tam nájdem štoplíky iných farby – bez milosti ich vyhodím von a až potom štoplíky zarovnám a pridelím body. Štoplíky môžete nosiť až do piatku. A môžete si ich aj vymieňať medzi triedami, to je už na Vás. Tak DOVIDENIA a DOZBIERANIA!